# Infosys Full Process & PYQs 2025 | PYQs, Full Process, Pattern & Syllabus

Infosys Full Process & PYQs 2025 : In this article we are going to discuss about infosys full rpocess, pattern, syllabus and Previous Year Questions on each topic.

Infosys Limited is an Indian multinational technology company that offers business consulting, information technology, and outsourcing services. Founded in Pune, the company is headquartered in Bengaluru. On 24 August 2021, Infosys became the fourth Indian company to achieve a market capitalization of US$100 billion.

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Eligibility Criteria__

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Eligibility Criteria__

Criteria | Details |

Academic Qualification | – Class 10th: 60% (6 CGPA) or above – Class 12th: 60% (6 CGPA) or above – College Graduation: 68% (6 CGPA on 10) or above |

Eligible Passing Year | 2025 |

College Qualification Required | – B.E., B.Tech. (All branches) , MCA , M.Sc. , BSc/BCA |

Eligible Branches | All engineering branches |

Other Important Criteria | – No backlogs allowed at the time of the selection process – Maximum of 2 years education gap allowed between 10th and graduation – Candidates who participated in any Infosys interview process in the last 9 months are not eligible – Must be from a full-time degree course recognized by the Central/State Government of India – No pending attendance requirements with the college |

Documents Required | – 10th, 12th, and Graduation original mark sheets and copies – Updated resume (copy) – Passport size photographs – Original government-issued ID (Aadhar Card, PAN Card, Voter ID, Passport, etc.) |

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Job Role & Salary Package:__

Role | Salary (LPA) |

Specialist Programmer | ₹9.5 LPA |

Digital Specialist Engineer | ₹6.25 LPA |

System Engineer | ₹3.6 LPA |

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Exam Pattern__

__Round 1:__

__Online Test:__

Section | No. of questions in test | Total Time |

Mathematical Ability | 10 Questions | 35 mins |

Reasoning Ability | 15 Questions | 25 mins |

Verbal Ability | 20 Questions | 20 mins |

PseudoCode | 5 Questions | 10 mins |

Puzzle Solving | 4 Questions | 10 mins |

__Round 2:__

__Technical + HR Interview:__

- This is a mandatory round.
- The Technical and HR interviews are conducted in a single session.
- Duration: Varies based on the interviewer, typically between 15-30 minutes.

__Technical:__

- OOP
- DBMS
- In depth knowledge of Preferred Programming Language
- SQL
- DSA
- Project In Depth Knowledge
- Any one of the trending technology
- Stream specific important topics

__HR:__

- Introduction
- Behavioural Questions
- Good research about the company

__Access Video Solutions for All the Questions Mentioned Below__

__Access Video Solutions for All the Questions Mentioned Below__

__Infosys Full Process & PYQs 2025__

__Infosys Full Process & PYQs 2025__

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Reasoning Ability:__

- Which of the following statements would be sufficient to determine the numerical code for “rose”?

I. The code for ‘roses are red’ is ‘719’.

II. The code for ‘I love red roses as gift’ is written as ‘574186’.

Answer:

a. 1 alone is sufficient while 2 alone is not sufficient.

b. 2 alone is sufficient while 1 alone is not sufficient.

c. Neither 1 nor 2 is sufficient.

d. Both 1 and 2 are sufficient.

Ans: C

- Even when combining both statements, we still cannot definitively assign a number to “rose.” There’s no direct mapping provided to deduce which specific digit corresponds to “rose” in either phrase.

Identify the next number sequence:

134, 154, 138, 158, 142, 162, 146

a. 160

b. 162

c. 165

d. 166

Ans: D

The pattern alternates addition:

134 + 4 = 138, 138 + 4 = 142, 142 + 4 = 146

154 + 4 = 158, 158 + 4 = 162, 162 + 4 = 166 - A shopkeeper sells chocolates priced at Rs.300 each. Which statements are sufficient to determine the net profit?

Statement I: The number of chocolates sold.

Statement II: The cost price of each chocolate

a. Each statement by itself is sufficient.

b. Both statements combined are sufficient for an answer, but neither statement individually is sufficient.

c. Statement I is sufficient on its own, whereas Statement II is not sufficient alone.

d. Statement II is sufficient on its own, while Statement I is not sufficient alone.

Ans: B

Statement I provides the quantity sold, while Statement II provides the cost price. Together, they are enough to calculate net profit, but each alone is insufficient. - All girls are fairies.

No fairy will cry.

Answer options:

a. Some crying things are fairies.

b. No girl will cry.

c. All fairies cry.

d. None of the given options.

Ans: B

Since all girls are fairies and no fairy cries, it follows that no girl will cry.

- Arguments: Numerous regions in the country are facing a critical water shortage and a decline in water table levels. What measures should be implemented to tackle this water crisis?

Actions:

I. The water supply authority should promptly arrange to deliver water to the affected areas.

II. Residents in these regions should work to minimize water wastage.

a. Only Action I is sufficient.

b. Only Action II is sufficient.

c. Both Actions I and II are sufficient.

d. Neither Action I nor Action II is sufficient.

Ans: C

Action I addresses the urgent need to supply water to impacted areas, which is essential in the short term to mitigate the crisis. Action II focuses on reducing water wastage, crucial for long-term sustainability and preventing future shortages.

- You have a two digit number represented as XY, where X is the first digit and Y is the second digit. Determine which statement is sufficient to find its value.

Statement I: The number is a multiple of 52.

Statement II: The sum of the digits x and y equals 7.

a. Each statement alone is sufficient.

b. Both statements together are sufficient but neither statement alone is sufficient.

c. Statement I alone is sufficient, but Statement II alone is not sufficient.

d. Statement II alone is sufficient, but Statement I alone is not sufficient.

Ans: C

Statement I alone is sufficient because there is only one two-digit multiple of 52, which is 52. Statement II is not sufficient alone since multiple numbers can have digits that sum to 7.

- A group of student is lined up outside the school cafeteria for lunch. Given the following statements, what is the position of student A from the left?

Statement I: There are 60 students in the queue.

Statement II: Student A is 12th from right and student B is 30th from the left.

a. Each statement alone is sufficient.

b. Both statements together are sufficient but neither statement alone is sufficient.

c. Statement I alone is sufficient, but Statement II alone is not sufficient.

d. Statement II alone is sufficient, but Statement I alone is not sufficient.

Ans: B

Both statements provide complementary information needed to determine A’s position from the left. Position of A from the left = Total students – Position of A from the right + 1 = 60 – 12 + 1 = 49.

- Which of the following options is the best replacement for the question mark in the alphabetical series below?

D4, J10, F6, G7, H8, ?

a. J9

b. I9

c. A9

d. D4

Ans: B

The corresponding letter positions in the alphabet are:

D = 4, J = 10, F = 6, G = 7, H = 8.

- What should replace the question mark to complete the given alphanumeric series?

12M, ?, 14Q, 15S

a) 13F

b) 13O

c) 13N

d) 13R

Ans: B

12 + 1 = M

13 + 2 = O

14 + 3 = Q

15 + 4 = S. - Which number comes next in the series below?

100, 20, 80, 50, 60, 80, —

a. 40

b. 30

c. 100

d. 90

Ans: A

100 – 20 = 80,

80 – 20 = 60,

60 – 20 = 40,

20 + 30 = 50,

50 + 30 = 80.

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Mathematical Ability:__

- If Katy’s height is 20% less than that of Carol, then how much percent of Carol’s height is more than that of Katy?

a. 12%

b. 15%

c. 10%

d. 25%

Ans: D

Let, Katy’s height=80 then Carol’s height=100

((100-80)/80)*100=25% - Charlie’s spends 20% of his pocket money Rs.X on books and 10% on travel fare. He then spends 90% of the remaining amount on food? What percentage of pocket money is left with Charlies?

a. 5%

b. 12%

c. 8%

d. 7%

Ans: 7%

Let, Pocket money=100

Book=20

Travel=10

Remaining=70

Food=70*((100-90)/100)= 7 - Two trains T1 and T2 running at 60km/hr and 30km/hr respectively. The trains are running in the same direction and the faster train completely passes the slower train in 15sec. What is the length of the faster train?

a. 130m

b. 125m

c. 400m

d. 250m

Ans: B

D= s*t =(60-30)*(5/18)*15

=125m - If X+Y=12, Y+Z = 13 and X+Z= 25 then X +Y+Z=

a. 75

b. 25

c. 20

d. 50

Ans: B

(X+Y)+(Y+Z)+(X+Z)=12+13+25

2𝑋+2𝑌+2𝑍=50

Simplify the equation:

X+Y+Z= 50/2=25 - What will be the sum of first 95 odd natural numbers?

a. 1925

b. 4225

c. 9025

d. 11025

Ans: C

Sum=n2

=(95)2= 9025 - The missing number in the sequence 16,25,36, 49,
*_*, 81

a. 64

b. 80

c. 85

d. 90

Ans: 64

(8)2=64 - How many 6’s are there which is neither followed by an even number nor preceded by an odd number?

536 4 3 7 6 2 1 6 9 3 3 1 7 8 6 3 6 9

a. 1

b. 4

c. O

d. 3

Ans: D - If each interior angle of a polygon is 144 degree, find the number of sides of the polygon.

a. 10

b. 5

c. 2

d. 8

Ans: A

Interior angle=144o

Exterior angle=(180-144)o= 36o

Number of sides=360/36=10 - In a class, Ram’s rank from the top is 12 and Ramesh’s rank from the bottom is 27. If they interchange their positions, Ram’s rank becomes 18th from the top. Find the total number of person in the class.

a. 44

b. 42

c. 43

d. 45

Ans: A

17+26+1=N=44 - Total marks scored by Amit and Anit in physics are 156. Total marks scored by Anit and Shreya are 128. Marks scored by Amit and Shreya are 188. Find the marks scored by Shreya.

a. 80

b. 78

C. 58

d. 32

Ans: A

A1+A2=156 (Amit and Anit’s total marks)

A2+S=128 (Anit and Shreya’s total marks)

𝐴1+𝑆=188 (Amit and Shreya’s total marks)

2A1+2A2 +2S=472

A1+A2+S=236

156+S=236

S=80

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Verbal Ability:__

- The Iran government attempts to distract (A) populace/ (B) populous from protesting in the streets.

Populace – people living in a particular area or country

Populous – have a large population; densely populated.

Ans: A - Determine the Antonym of the given word

VITUPERATE

A. abuse

B. rebuke

C. praise

D. retort

Ans: C - And unlike other pollutants, no effective, commercially practicable (A) / practical (B) control technology exists.

Ans: A

Practicable – capable of being done

Practical – Practical means (1) of or relating to practice, (2) capable of being put to good use, (3) concerned with ordinary, tangible things, and (4) being such for all useful purposes. - (P) Created in 1835 to protect British interests in the Northeast,

(Q) of understanding the terrain and the people.

(R) Continues to operate in that region with the advantage.

(S) A peep into the history of Assam Rifles shows that the force,

(a) SPRQ

(b) PSRQ

(c) QRPS

(d) RSQP

Ans: B - In these questions, four alternatives are given for the idiom/phrase given in bold. Choose the alternative which best expresses the meaning of the idiom/phrase given in bold.

Down to the wire

(a) removing the bondage that is keeping one down

(b) the last second before the bomb explodes

(c) to denote a situation whose outcome is not decided until the very last minute

(d) finishing all of one’s resources to the last penny

Ans: C - Which of the following sentences does NOT use informal language?

(a) Did you locate our office quite easily?

(b) You will be working with different managers during your training

(c) We shall endeavour to inform you of the position in two weeks time

(d) Is there anything else you want to ask?

Ans: C - Fill in the blanks with the most appropriate pair of words from the options given below

Information*___defined as a collection of symbols which*____combined, communicates a message or intelligence.

A. Can be / where

B. Should/which

C. Can be/when

D. Should be/which

Ans: C - Since sunrise to sunset my grandmother would sit by her wheel spinning and reciting prayers

A. Since sunrise to sunset

B. my grandmother would sit by her wheel

C. No error

D. spinning and reciting prayers

Ans: A - Select the synonym of the given word.

COERCE

(1) enchant

(2) pressurize

(3) cajole

(4) leave

Ans: 2 - Something about the way he spoke stuck a bell in Lauren’s mind.

A. In Lauren’s mind

B. Something about

C. Way he spoke

D. Stuck a bell

Ans: D

__Experience a Hassle-Free Journey with Everything Under One Roof__

__Experience a Hassle-Free Journey with Everything Under One Roof__

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Pseudo Code:__

- What is value for b=18?

Function Calculate(Integer b)

If(b EQUALS 1)

Return 0

Else

Return 5 + Calculate(b / 2)

End Function Calculate

Ans: 20

So, when b is 18, the function will calculate as follows:

Calculate(18) returns 5 + Calculate(9).

Calculate(9) returns 5 + Calculate(4).

Calculate(4) returns 5 + Calculate(2).

Calculate(2) returns 5 + Calculate(1).

Calculate(1) returns 0.

Therefore, the final result is:

5 + 5 + 5 + 5 + 0 = 20 - Integer a,b,c

Set b=300, a=5, c=1

if(b>a)

b=a

Else

a=b

End if

For(each b from 0 to 5)

End for

a=a+1

Print a+c

Ans: 12

Variable Initialization:

b = 300

a = 5

c = 1

If Condition:

Check if b > a:

Since 300 > 5 is true, we execute the then block.

b = a → b = 5.

For Loop:

For (each b from 0 to 5):

This loop iterates through values 0, 1, 2, 3, 4, 5.

However, the loop body is empty, so no operations are performed during this iteration.

Increment a:

After the loop, a = a + 1:

a = 5 + 1 → a = 6………..11

Print Statement:

Finally, we print a + c:

Print 11 + 1 → Print 12. - What will be the output of following program?

Set float = 0.1

If(f==0.1)

display “Yes”

Else

display “No”

End if

Ans: Yes

Due to the undefined variable f, the pseudo code would result in an error when executed. If the intention was to check float, the condition should be If (float == 0.1) instead, which would correctly display “Yes”. - What will be the output of following program

Set Integer array=[2,4,0,1,6,0]

Set integer res= array[2]/array[4]

Display res;

Ans: 0

An array named array is initialized with the values [2, 4, 0, 1, 6, 0].

The indices of the array are as follows:

array[0] = 2

array[1] = 4

array[2] = 0

array[3] = 1

array[4] = 6

array[5] = 0

Calculation of res:

Set Integer res = array[2] / array[4]

array[2] is 0 and array[4] is 6.

Therefore, the calculation is:

res=0/6=0 - Find the output for n=35

Read n

i=0

while n%10 !=0

n=n+3

i++

End while

n=n+1

write n

Ans: 51

Initial values:

n=35,

i=0

While Loop Iterations:

n=38 (1st iteration)

n=41 (2nd iteration)

n=44 (3rd iteration)

n=47 (4th iteration)

n=50 (5th iteration)

Loop exits since

n%10=0

Final Calculation:

𝑛

n=50+1=51 - What will be the output of the following pseudocode ?

Integer a,b

Set a=50,b=50

a = a&b

b = b&50

a = a&b

b = b&50

Print <<a+b;

Ans: 100

Initial values:

a=50,

b=50

Operations:

a=a&b

a=50

b=b&50

b=50

a=a&b

a=50

b=b&50

b=50

Final Calculation:

a+b=50+50=100 - What will be the output of the following pseudocode?

Integer i,j

for(each i from 0 to 2)

for(each j from 0 to i)

print “play”

end for

end for

Ans: play will get printed 6 times

Outer Loop Iterations:

i=0: Inner loop runs 1 time (prints “play”)

i=1: Inner loop runs 2 times (prints “play” twice)

i=2: Inner loop runs 3 times (prints “play” three times)

Total Prints:

1 + 2 + 3 = 6

Output:

“play” printed 6 times - Integer p,q,r

Set p=1, q=3, r=1

p = p^q

q=r^q

r = p^q

Print p+q;

Ans: 4

Initialization:

p=1,

q=3,

r=1

First Operation:

p=p^q

p=1^3=2

Second Operation:

q=r^q

q=1^3=2

Third Operation:

r=p^q

r=1^1=0

Final Calculation:

p+q=2+2=4 - How many times will the loop execute?

for val- 0 10 3 step 1 do

val-2 val

val-

end-for

Ans: 11

Loop Iterations:

From 0 to 10 (inclusive), with a step of 1.

Values:

0,1,2,3,4,5,6,7,8,9,10

Total Iterations:

11 times. - Find the output of following pseudo code (take number = 6)

Read number

K=2

i=2

while i<=number

k=ki

i=i+1

end while

write k

A.1440

B. 1700

C.1550

D. 1340

Ans: 1440

Initialization:

K=2

i=2

Loop Iterations:

Iteration 1:

k=2×2=4 (i = 3)

Iteration 2:

k=4×3=12 (i = 4)

Iteration 3:

k=12×4=48 (i = 5)

Iteration 4:

k=48×5=240 (i = 6)

Iteration 5:

k=240×6=1440 (i = 7)

Final Output:

k=1440

__Infosys Full Process & PYQs 2025 Puzzle Solving:__

- Given is the set of nine numbers that relate to each other in a certain way.Determine the missing number in the second set. Assume the second set also works in the same way as the first set.

a) 7

b) 3

c) 9

d) 5

Ans: 9

4+2+6=12 7+5+9=21

5+2+8=15 8+8+8=24

6+1+11=18 9+10+8=27

- Find the values of A and B in the third figure. Assume the third figure works in the same way as the other two.

a) A-5

b) A-3

c) B-868

d) B-38

Ans: 5

43=64

33=27

63=216

23=8

93=729

53=125

- Find the missing term in the third figure. Assume the third figure works in the same w other two.

4 50 6

a) 110

b) 94

c) 90

d) 98

Ans: 94

(7+6+8+4)*2= 50 (1+12+20+7)*2= 80

(13+9+14+11)*2= 94

- The value of X in the diagram below is

a) 11

b) 9

c) 5

d) 14

Ans: 11

- Options:

a) 1

b) 3

c) 9

d) 5

Ans: 1

(5+8+9)-(6+4+6)=6

(3+2+9)-(1+5+7)=1

- Options:

a) 40

b) 35

c) 30

d) 5

Ans: 40

42/6=7*5=35 91/13=7*5=35

120/15=8*5=40

- Options:

a) R

b) S

c) T

d) U

Ans: T

6*3=18=R 7*3=21=U

5*4=20=T

- Options

a) 3

b) 4

c) 5

d) 8

Ans: 5

(8+3+7)-(2+3+5)=18-10=8

(6+3+4)-(5+2+1)=5

- Options

a) 3

b) 6

c) 7

d) 8

Ans: 8

(5*3)+1=162=256 (6*2)+1=132=169

(2*3)+1= 172=289

- Options

a) 73

b) 74

c) 72

d) 71

Ans: 72

(45-17)*3=84 (56-16)*3=120

(91-67)*3=72